AKTUÁLNÍ INFO: Nejčastěji kladené dotazy v souvislosti s epidemií Covid19

24. 3. 2020

POSLEDNÍ AKTUALIZACE: 24. 3. 2020, 11:25

Vážení přátelé, pokusili jsme se shrnout nejčastější dotazy, které nám v souvislosti s onemocněním Covid 19 kladete, a odpovědět na ně. FAQ budeme průběžně aktualizovat. Kompletní informace Ministerstva zdravotnictví najdete na samostatném webu https://koronavirus.mzcr.cz/.

Ovlivňuje pandemie COVID-19 provoz ambulancí nebo plán operací?
➡️ V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací vyvolanou koronavirem COVID-19 omezuje Fakultní nemocnice Olomouc do odvolání neakutní operační výkony a provoz odborných ambulancí a poraden. Prosíme, z provozních důvodů do nemocnice nevolejte, budete z příslušného zdravotnického pracoviště kontaktováni sami telefonicky či mailem.

Jak současná situace zasahuje do provozu porodnice?
➡️ Z nařízení ministerstva zdravotnictví se s okamžitou platností zakazuje doprovod otce u porodu. Je nám to velice líto, ale rozhodnutí akceptujeme. Vzhledem k současné situaci platí zákaz návštěv na oddělení šestinedělí pro všechny. Podrobné informace o tom, jak padnemie COVID-19 zasahuje do provozu porodnice najdete ZDE.

❓ Je vhodné v případě podezření nebo potvrzení nákazy COVID-19 kojit?
➡️ O přenosu viru máme doposud poměrně málo informací, ale vzhledem k tomu, co víme a co známe o přenosu jiných respiračních virů, není pravděpodobné, že by se vylučoval do mateřského mléka.
Kojení nebo krmení odstříkaným mateřským mlékem přináší mnoho nesporných výhod, mimo jiné i ochranu před infekčními nemocemi.
Kojení se tedy doporučuje i v případě podezření nebo potvrzení nákazy COVID-19 s tím, že je vhodné dodržovat hygienická opatření zabraňující přenosu viru při blízkém kontaktu maminky a dítěte: před a po kojení si umýt ruce mýdlem a teplou vodou a při kojení používat roušku.
(Zdroj: CDC, 21/3) 

Provádíte testy na přítomnost koronaviru?
➡️ Ústav mikrobiologie Fakultní nemocnice Olomouc v tuto chvíli provádí vyšetřování vzorků na onemocnění COVID-19 ve své plné kapacitě a je schopen provést až 100 testů denně. FN Olomouc ve spolupráci s HZS Olomouckého kraje otevřela v sobotu 21. března nové odběrové místo. Žádáme všechny, kdo jsou praktickým lékařem či Krajskou hygienickou stanicí odesláni do Fakultní nemocnice Olomouc k odběru na vyšetření na COVID-19, aby směřovali výhradně na odběrové místo (horní plocha parkoviště u Teoretických ústavů LF UP). Provozní doba denně od 8.00 do 14.30. Na jiných místech ve FN Olomouc a v jiném čase není vyšetření možné. Děkujeme za pochopení. Nadále platí, že odběr vzorků a jejich testování u samoplátců bohužel v současné době není možné. Více o testování ve FN Olomouc ZDE.

Je ochrannými pomůckami vybaven personál nemocnice?
➡️ Zdravotníci a pacienti jsou ve FN Olomouc chráněni při kontaktu oboustranně ústenkami, v případě podezření na koronavirus mají zdravotníci povinně respirátor.

Jak dopadly testy na Covid-19 u osob, které přišly do kontaktu s pozitivně testovaným lékařem sloužícím na Oddělení urgentního příjmu?
➡️ Výsledky všech testů byly negatiitivní.

Proč Fakultní nemocnice Olomouc neotevře vjezdové brány pro bezplatný vjezd a výjezd?➡️ Zachování standardního provozu vjezdového systému nám v těchto dnech napomáhá ke snížení počtu osob pohybujících se v areálu FN Olomouc a tím minimalizaci rizika dalšího šíření nákazy.

Co dělat v případě, že pociťuji příznaky onemocnění Covid-19?
➡️ Zůstaňte doma pokud možno v izolaci od ostatních osob a v případě podezření kontaktujte svého praktického lékaře. Můžete rovněž využít náš dotazník, po jehož vyplnění vám doporučíme další postup. 

V případě, že pociťuji příznaky onemocnění Covid-19, mohu vyhledat pomoc ve FN Olomouc?
➡️V případě podezření do nemocnice ani nikam jinam nechoďte, kontaktujte svého praktického lékaře. Pro pacienty s podezřením na infekci koronavirem, kteří už se ve Fakultní nemocnici Olomouc přece jen ocitnou, je vyčleněna izolovaná čekárna a ambulance vedle Oddělení urgentního příjmu (mezi budovami A a E).